Wesoły Cmentarz w Rumunii
Śmierć u większości z nas budzi pewne obawy, gdy dotyka nas ze względu na śmierć bliskiej osoby staje się powodem smutku, który w nas gości. Trudno więc wyobrazić sobie, by to zagadnienie związane z kresem naszego życia traktować humorystycznie. Tak jak śmierć kojarzy się nam ze smutkiem, tak samo cmentarz budzi jednoznacznie skojarzenia – powaga, cisza, wspomnienie. Dla większości ludzi na świecie, dla tych zakorzenionych w polskiej kulturze zestawienie słów wesoły i cmentarz nie wchodzi w grę. A jednak mamy na świecie takie miejsca, gdzie to zestawienie funkcjonuje. Chodzi o nietypowe miejsce na terenie miejscowości Sapanta w północnej Rumunii – Wesoły Cmentarz. Czym jest, dlaczego tak się nazywa i czym się charakteryzuje, dlaczego warto go odwiedzić – o tym właśnie będzie poniższy artykuł.
Wesoły cmentarz w Rumunii – co to takiego?
Wesoły cmentarz to określenie używane w stosunku do cmentarza znajdującego się w rumuńskiej miejscowości Sapanta niedaleko granicy z Ukrainą w północno – zachodniej części kraju. Cmentarz znajduje się wokół cerkwi, a jego charakterystyczną cechą są unikalne, kolorowe nagrobki, które się tam znajdują. Wyjątkowość tego miejsca doprowadziła do sytuacji, w której znalazło się ono na światowej liście dziedzictwa UNESCO i powszechnie jest to miejsce uważane, za jedno z najdziwniejszych znajdujących się na tej liście. Jednocześnie dla wielu osób jest to jedna z najciekawszych atrakcji na terenie całej Rumunii. Warto bliżej poznać historię Wesołego Cmentarza.
Historia Wesołego Cmentarza w Rumunii
Swoją obecną formę cmentarz zaczął zyskiwać w roku 1935, gdy miejscowy artysta Stan Ioan Patras po raz pierwszy wykonał epitafium w formie, która obecnie jest powszechnie stosowana na terenie cmentarza. Do chwili śmierci wykonał on kilkadziesiąt kolorowych nagrobków. Wszystkie utrzymywane są w podobnym tonie. Jego dzieło było po śmierci kontynuowane przez Dumitru Pop Tincu. Obecnie na terenie cmentarza znajduje się w sumie 800 nagrobków w charakterystycznej kolorowej formie.
Charakterystyka wesołych nagrobków na cmentarzu w Rumunii
Tak jak zostało wskazane – Wesoły Cmentarz wyróżnia się na tle innych nekropoli unikatowymi kolorowymi nagrobkami. Wszystkie nagrobki utrzymane są w takim samym stylu i zwieńczone krzyżem z dwuspadowym daszkiem w charakterystycznym jasnogranatowym kolorze. Wszystkie nagrobki ozdobione są w podobny sposób – znajdują się na nich scenki z życia pochowanych osób, które dodatkowo opatrzone są humorystycznym wierszykiem również odnoszącym się do pochowanej osoby. To w jakiej formie nagrobek jest wykonany zależy oczywiście od rzeźbiarza, natomiast zazwyczaj kwestia ta jest konsultowana z rodziną, tak by zarówno rzeźba jak i tekst wierszyka jak najlepiej charakteryzował pochowaną osobę.
Sztuka naiwna czy ważne przesłanie?
Niewątpliwie charakterystyka estetyczna Wesołego Cmentarza jest wyjątkowa i temu nie da się zaprzeczyć, natomiast można sobie postawić pytanie czy cmentarz jest wyłącznie oznaką sztuki naiwnej czy może niesie za sobą jakieś przesłanie. W końcu dla wierzących śmierć nie jest końcem, wręcz przeciwnie, powinna być początkiem innego, lepszego życia i Wesoły Cmentarz może być tego orędownikiem.
Jak dojechać do Sapanty – praktyczne wskazówki
Sapanta to niewielka miejscowość znajdująca się w okręgu Marmarosz na północy kraju, bardzo blisko granicy z Ukrainą. Cmentarz znajduje się w środku wsi, można do niego trafić kierując się wieżami cerkwi, która znajduje się na środku cmentarza. Z Polski dojazd do tej miejscowości to około 8 godzin drogi. Można się tam jednak wybrać np w trakcie pobytu na Węgrzech w okolicach położonych na wschodzie winnic czy w drodze z Polski na wakacje do Bułgarii. Wejście na Wesoły Cmentarz wymaga zakupienia biletu. Osoba dorosła zapłaci za bilet 5 lei, a więc niecałe 5 złotych. Cmentarz jest dostępny dla zwiedzających w godzinach 8-20. Będąc na miejscu warto oczywiście poza samym cmentarzem zobaczyć również znajdującą się tam cerkiew. Jedna z nich znajduje się na samym cmentarzu, druga niedaleko. Oprócz tego funkcjonuje tam również muzeum Stana Ioana Patrasa, który stworzył Wesoły Cmentarz. Poza tym w okolicy w stronę granicy z Ukrainą znajduje się jeszcze zespół klasztorny Mănăstirea Peri Săpânţa, nie tak dawno restaurowany i jego również warto będzie odwiedzić.
Wesoły cmentarz to niewątpliwie osobliwa atrakcja, jeśli jednak mamy okazję go odwiedzić to warto, ponieważ wydaje się, że jest to miejsce w skali całego świata wyjątkowe, a wbrew pozorom nie znajduje się aż tak daleko od Polski.
Piotr Rudzki
REKLAMA
Finansowanie bieżącej działalności Zakładów Pogrzebowych.
Przedmiotem Finansowanej Transakcji jest Wypłata Zasiłku Pogrzebowego (podstawa prawna Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych Dz. U. 2009r Nr 153, poz. 1227 ze zm.) na rachunek Przedsiębiorcy Branży Pogrzebowej ( Zakładu Pogrzebowego) wykonującego usługę pogrzebową do której wykonania jest zobowiązany zleceniem klienta i posiada Pełnomocnictwo do wskazania rachunku bankowego oraz odbioru przedmiotu świadczenia w ramach rozliczenia bezgotówkowego z Klientem zamawiającym usługę.
Zakład pogrzebowy na podstawie pisemnej umowy z FTHU CAPITOL ROBERT CZYŻAK otrzyma możliwość wcześniejszego uzyskania środków stanowiących równowartość Zasiłku Pogrzebowego wypłacanego na podstawie złożonych i potwierdzonych dokumentów przez Terenową jednostkę organizacyjną ZUS.
F.T.H.U. CAPITOL Robert Czyżak
ul. Pułtuska 177
07-200 Wyszków
Super pomysł
Byłam w 2018 roku z grupą rolników z Małopolski – naprawdę warto odwiedzić. Wesoły cmentarz – raczej kolorowy cmentarz
Super pomysł na promocje takich portali – podpowiadam – polskie kwatery w Chile i Argentynie – to może być ciekawy temat