Menu
ubezpieczenie nagrobka

Ubezpieczenie nagrobka

Koszta związane z pochówkiem oraz przygotowaniem nagrobka potrafią zaskoczyć. W zależności od tego, na co zdecydujemy się w domu pogrzebowym, sumując wszystkie opłaty, kwota może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych. Po trudnym czasie związanym z pożegnaniem bliskiej osoby oraz wyborze dla niej miejsca spoczynku, pozostaje nam jedynie odwiedzanie jej na cmentarzu. Niestety to miejsce, pomimo swojej specyfiki, jest częstym obiektem dewastacji przez wandali oraz kradzieży nie tylko zniczy czy kwiatów. Czy da się przed tym ustrzec? W poniższym artykule dowiesz się, czym jest polisa dla nagrobka oraz jak takie ubezpieczenie wybrać.

W jaki sposób wybrać ubezpieczenie nagrobka?

Ubezpieczenie nagrobka jest najczęściej dodatkowym rozszerzeniem wykupionej wcześniej polisy na dom lub mieszkanie. Zwykle również działa ono na dokładnie takich samych zasadach. Przykładowo, jeśli nasze mieszkanie ubezpieczyliśmy na 10 zdarzeń losowych oraz kradzież z włamaniem – dokładnie to samo tyczyć się będzie nagrobka. Jeżeli posiadamy już zabezpieczenie miejsca zamieszkania, najprostszym sposobem będzie wizyta w oddziale naszej ubezpieczalni lub telefon do konsultanta. Nie będzie konieczne podpisywanie nowych umów, instytucja przygotuje stosowny aneks na czas, jaki wybierzemy. Jeżeli jednak chcemy zdecydować się na ubezpieczenie nagrobka osobno (nie wliczając do tego mieszkania), możemy to również uczynić. Od ręki takie rozwiązanie przysługuje w firmie Warta. Allianz i PZU proponują jedynie dodatkowe ubezpieczenie do wykupionej wcześniej polisy na mieszkanie.

Co obejmuje ubezpieczenie nagrobka?

Taka polisa działa na tych samych zasadach, co ubezpieczenie mieszkania. W tym pakiecie mamy więc najczęściej ochronę przed:

  • kradzieżą z włamaniem (na terenie cmentarza),
  • czynami wskazującymi na wandalizm i dewastację,
  • wypadkiem samolotu na nagrobek,
  • upadkiem drzew, krzewów, choinek i innych roślin,
  • szkodami wywołanymi burzą, uderzeniem pioruna,
  • powodzią i podtopieniami,
  • silnie urwistym wiatrem.

Omawiając czynniki, przed którymi chroni polisa, warto również wspomnieć o sytuacjach, przed którymi ubezpieczenie nie ochroni nagrobka. Do takowych zaliczają się:

  • szkody, za które odpowiedzialny jest zarząd cmentarza,
  • skutki długotrwałego dymu i szadzi,
  • szkody wywołane pracami kamieniarzy,
  • starzenie się nagrobka i jego naturalne niszczenie,
  • uszkodzenia elementów dekoracyjnych (które nie są trwale przymocowane do płyty) oraz dodatków (wieńców, kwiatów, zniczy),
  • osuwiska i uszkodzenia w ziemi.

W przypadku szkód wywołanych przez zarząd cmentarza, kamieniarzy lub firmy pogrzebowe – to te instytucje ponoszą odpowiedzialność finansową za dokonane zniszczenia.

Co wchodzi w skład ubezpieczenia nagrobka?

Każdy ubezpieczyciel może mieć indywidualną listę elementów, jakie wchodzą w zakres ubezpieczenia, dlatego najlepiej tę informację zweryfikować z agentem ubezpieczeniowym. Najczęściej jednak ubezpieczenie nagrobka obejmuje płytę na cokole, tablicę z napisami, rzeźby i niektóre ozdoby dekoracyjne. Największą zbieżność możemy zauważyć porównując elementy otaczające nagrobek – ławeczkę, dekoracje, podłoże, klęcznik, czy też kostka bruków nie znajdują się w ofercie każdej ubezpieczalni, natomiast za dodatkową opłatą możemy ubezpieczenie rozszerzyć o te przedmioty.

Z jakim kosztem trzeba się liczyć w przypadku ubezpieczenia nagrobka?

Kwota, którą będziemy musieli ponieść decydując się na wykupienie polisy nie jest wcale duża, a z pewnością opłacanie takiej składki będzie dużo bardziej korzystne, niż borykanie się z ewentualnymi zniszczeniami (lub co gorsza, koniecznością postawienia nowego grobu). Cena zależy oczywiście od wartości nagrobka, jego lokalizacji, wielkości i elementów jakie posiada i jakie chcemy wziąć pod ochronę. Również poszczególne ubezpieczalnie mogą znacząco różnić się cenowo, stąd warto porównywać oferty. Dobra ochrona i brak zmartwień o uszkodzenie pomnika w 2021 roku kosztuje około 100 zł za rok. Biorąc pod uwagę, ile wynosi postawienie nagrobka oraz jego naprawy – jest to korzystna oferta, na którą powinniśmy się zdecydować mając nawet najmniejsze wątpliwości związane z bezpieczeństwem nagrobku.

 

REKLAMA

Finansowanie bieżącej działalności Zakładów Pogrzebowych.

Przedmiotem Finansowanej Transakcji jest Wypłata Zasiłku Pogrzebowego (podstawa prawna Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych Dz. U. 2009r Nr 153, poz. 1227 ze zm.) na rachunek Przedsiębiorcy Branży Pogrzebowej ( Zakładu Pogrzebowego) wykonującego usługę pogrzebową do której wykonania jest zobowiązany zleceniem klienta i posiada Pełnomocnictwo do wskazania rachunku bankowego oraz odbioru przedmiotu świadczenia w ramach rozliczenia bezgotówkowego z Klientem zamawiającym usługę.

Zakład pogrzebowy na podstawie pisemnej umowy z FTHU CAPITOL ROBERT CZYŻAK otrzyma możliwość wcześniejszego uzyskania środków stanowiących równowartość Zasiłku Pogrzebowego wypłacanego na podstawie złożonych i potwierdzonych dokumentów przez Terenową jednostkę organizacyjną ZUS.

F.T.H.U. CAPITOL Robert Czyżak
ul. Pułtuska 177
07-200 Wyszków

 

Jedna odpowiedź do “Ubezpieczenie nagrobka”

  1. Roman Zatorski pisze:

    Nie polecam PZU – nie chcieli wypłacić za kradzież ławki
    Zapłacili dopiero po interwencji prawnika

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij