Pogrzebowy savoir vivre
Ceremonia pogrzebowa to smutna, ale podniosła uroczystość, na której obowiązują pewne niepisane, choć powszechnie znane zasady. Wbrew pozorom dość łatwo popełnić gafę wobec bliskich zmarłego lub zachować się w sposób niestosowny, co może spowodować zgrzyt podczas uroczystości, a w nas samych wywołać dyskomfort. Jak zachować się podczas ceremonii pochówku? Oto kilka praktycznych porad.
Składanie kondolencji – czy jest obowiązkowe?
Utrata bliskiej osoby to zawsze przykre wydarzenie i cios dla bliskich oraz przyjaciół. Wiele osób, uczestniczących w pogrzebie, a nie należących do najbliższego grona rodzinnego zmarłej osoby, zastanawia się , czy wobec tego powinno składać kondolencje najbliższym? Czasami to wahanie jest wynikiem troski o rodzinę zmarłego, nie chcemy pogłębiać ich cierpienia, a czasami bywa tak, że nie wiemy, co powiedzieć, jak ubrać w słowa smutek związany ze śmiercią. Niektóre rodziny nie życzą sobie składania kondolencji, o czym informują potencjalnych uczestników pogrzebu przez adnotację na klepsydrach. Wtedy należy po prostu uszanować ich decyzję. W innym przypadku powinniśmy złożyć kondolencje, najlepiej po odprowadzeniu zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku. Powinniśmy zrobić to taktownie, krótko i konkretnie. Jeżeli z jakiegoś powodu nie możemy być obecni na pogrzebie, w dobrym tonie jest złożenie pisemnych kondolencji najbliższym. Jeżeli to właśnie my znajdujemy się w smutnym położeniu osoby najbliższej zmarłemu, na kondolencje złożone pisemnie powinniśmy odpisać osobiście.
Co zrobić, żeby nie popełnić gafy na ceremonii pochówku – strój, zachowanie
O ile większość osób uczestniczących w pogrzebie zdaje sobie sprawę, że podczas trwania ceremonii zachowujemy się w odpowiedni sposób, czyli nie jesteśmy zbyt głośni, nie śmiejemy się, o tyle często zapominamy o telefonach komórkowych – a to błąd. Telefony należy bezwzględnie wyłączyć na czas trwania pogrzebu lub przynajmniej całkowicie je wyciszyć. Dotyczy to wszystkich uczestników ceremonii.
Strój odpowiedni na pogrzeb nie musi ograniczać się do czerni. Właściwie tylko najbliższa rodzina powinna pojawić się na uroczystości w czerni. Inni uczestnicy mogą z szacunku do osoby zmarłej postawić na stonowane, ciemne kolory jak brąz, granat, grafit. Pstrokate i jasne zdecydowanie zostawiamy na inne okazje. Ubranie powinno być skromne i stonowane, bez odsłoniętych ramion, dużych dekoltów, mini-spódniczek. Nie obwieszamy się biżuterią, ani innymi pstrokatymi, błyszczącymi dodatkami.
Kwiaty, wieńce, wiązanki – co wybrać?
Jeżeli nie należymy do rodziny i bliskich znajomych zmarłego, wystarczy niewielka, skromna wiązanka. Duże wieńce i okazałe wiązanki kwiatów są zwykle zarezerwowane dla najbliższych. Do wiązanki możemy dobrać okolicznościową szarfę. Przyjęło się, że wiązanki i wieńce składają się raczej z kwiatów w delikatnych, pastelowych barwach, choć oczywiście trendy w modach obserwujemy również na rynku florystycznym, a co za tym idzie – również w pogrzebowych kompozycjach kwiatowych. Floryści sięgają po różne nawet dość nietypowe rozwiązania, wobec tego, jeśli sami nie mamy pomysłu na wiązankę, możemy dać wolną rękę florystce, która doradzi nam ciekawe rozwiązanie. Najczęściej wybieranymi kwiatami są lilie, róże, gerbery, chryzantemy, goździki, mieczyki, astry, anturium. Choć żywe kwiaty są najpiękniejsze, czasami warto postawić na sztuczne wiązanki (szczególnie jesienią i zimą), które bardzo często dorównują urodą tym naturalnym.
Kogo zapraszamy na stypę?
Bliscy zmarłego nie mają obowiązku zapraszać wszystkich uczestników pogrzebu na stypę, tym bardziej, że coraz częściej odchodzi się od tego zwyczaju. Zazwyczaj jednak zapraszana jest najbliższa rodzina i przyjaciele – chyba, że ilość uczestników ceremonii jest niewielka i chcemy w ten sposób podziękować im za przybycie. Jeżeli jesteśmy organizatorami przyjęcia, warto powiadomić przyjezdnych uczestników wcześniej. Coraz częściej stypa ogranicza się do skromnego przyjęcia w restauracji.
Co jeśli nie możemy pojawić się na pogrzebie?
Nie zawsze możemy pozwolić sobie na uczestniczenie w ceremonii pochówku. Jeżeli śmierć nastąpiła nagle, a bliscy znajomi zmarłego zawiadamiają nas o terminie pogrzebu, który z różnych przyczyn koliduje z naszymi obowiązkami, należy powiadomić o niemożności uczestnictwa w pogrzebie, a przy nadarzającej się okazji złożyć na grobie wiązankę i zapalić znicz.
materiał redakcyjny
REKLAMA
Finansowanie bieżącej działalności Zakładów Pogrzebowych.
Przedmiotem Finansowanej Transakcji jest Wypłata Zasiłku Pogrzebowego (podstawa prawna Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych Dz. U. 2009r Nr 153, poz. 1227 ze zm.) na rachunek Przedsiębiorcy Branży Pogrzebowej ( Zakładu Pogrzebowego) wykonującego usługę pogrzebową do której wykonania jest zobowiązany zleceniem klienta i posiada Pełnomocnictwo do wskazania rachunku bankowego oraz odbioru przedmiotu świadczenia w ramach rozliczenia bezgotówkowego z Klientem zamawiającym usługę.
Zakład pogrzebowy na podstawie pisemnej umowy z FTHU CAPITOL ROBERT CZYŻAK otrzyma możliwość wcześniejszego uzyskania środków stanowiących równowartość Zasiłku Pogrzebowego wypłacanego na podstawie złożonych i potwierdzonych dokumentów przez Terenową jednostkę organizacyjną ZUS.
F.T.H.U. CAPITOL Robert Czyżak
ul. Pułtuska 177
07-200 Wyszków
capitol a co to za firma?