Menu
koszt pogrzebu

Pogrzeb – formalności i koszty od A do Z

Śmierć bliskiej osoby wiąże się z pustką, bólem i silnymi emocjami dla rodziny zmarłego, zwłaszcza najbliższej. Ostatnie, o czym chce się wówczas myśleć, to organizacja pogrzebu, niemniej jest to nieuniknione. Z oczywistych względów nie można tego etapu związanego z pożegnaniem zmarłego odkładać. Mimo że nie jest to łatwe, trzeba zmierzyć się również z formalnościami. O czym pamiętać i czego się spodziewać? Co składa się na całkowity koszt pogrzebu? Pracownicy wybranego domu pogrzebowego na pewno przeprowadzą nas krok po kroku przez cały proces, ale warto już wcześniej się przygotować.

Pierwsza sprawa związana z organizacją pogrzebu to wizyta w Urzędzie Stanu Cywilnego, gdzie – na podstawie karty zgonu wystawionej przez lekarza − zostanie wydany akt zgonu zmarłego. Choć minął już szczyt śmiertelności związany z drugą falą pandemii, wciąż liczba zgonów jest większa niż w normalnych okolicznościach. Z tego względu należy się spodziewać kolejek i zarezerwować sobie więcej czasu.

Z uzyskanym aktem zgonu należy udać się do zakładu pogrzebowego. Zakres usługodawców działających w branży jest porównywalny. Czym zatem się kierować przy wyborze firmy, której pracownicy mają nas przeprowadzić przez pogrzebowe zawiłości w tym trudnym czasie? Na pewno dobrze jest sprawdzić opinie o firmie w Internecie – doświadczenia osób, które były w podobnej sytuacji i powierzyły danej firmie formalności, są najbardziej miarodajne. Na tej podstawie możemy dowiedzieć się o takcie pracowników i poziomie obsługi, a także uczciwości firmy.

Wybraliśmy firmę i co dalej?

Niestety teraz zaczyna się to co najgorsze, bowiem czas podjąć decyzje dotyczące przebiegu ceremonii pogrzebowej, jej organizacji i oprawy. Tu każdy element to koszty, których nie unikniemy, ale pamiętajmy, że możemy je ograniczyć. Przygotujmy się na to, że zakłady pogrzebowe proponują znacznie więcej niż niezbędne minimum.

Oczywiście jeśli zależy nam, aby ostatnie pożegnanie zmarłego odbyło się z rozmachem, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby jak najpełniej skorzystać z oferty domu pogrzebowego. Jeśli jednak chcemy uczcić pamięć o zmarłym skromniej, z pewnych elementów można zrezygnować.

Pierwszy dylemat – forma pochówku

Podstawowa decyzja, którą będziemy musieli podjąć, dotyczy formy pochówku. Możemy zdecydować się na tradycyjny pogrzeb lub zyskującą na popularności kremację. Koszt samej kremacji to wydatek rzędu kilkuset złotych – różnice wynikają przede wszystkim z lokalizacji. W Warszawie trzeba się liczyć z wydatkiem od 700 do 1000 zł, podczas gdy w mniejszych miastach można spopielić zwłoki już za 300−400 zł. Do tego dochodzi koszt trumny kremacyjnej, która jest jednak tańsza niż zwykła, wystawiona podczas ceremonii pogrzebowej i składana do grobu.

Urny na prochy też zazwyczaj są tańszym rozwiązaniem – średnio trzeba się liczyć z kosztem rzędu 600−900 zł za modele drewniane lub ceramiczne. Te wykonane z kamienia lub reprezentujące bardziej okazałe formy mogą kosztować sporo powyżej tysiąca złotych. W przypadku kremacji dodatkowo dochodzi koszt transportu ciała do krematorium i prochów do zakładu pogrzebowego. Najczęściej praktykuje się stawkę za kilometr.

W przypadku zmarłych na COVID-19 dochodzą dodatkowe koszty związane z zabezpieczeniami: ciała, środków transportu, pracowników firmy pogrzebowej. Łącznie to wydatek kilkuset złotych. W kościele również bezpieczniejsza jest urna – w przypadku trumny możemy napotkać trudności natury formalnej.

Miejsce na cmentarzu i nagrobek

W tych wyjątkowych i zawsze niełatwych okolicznościach w najkorzystniejszej sytuacji są osoby, które mają grób rodzinny z miejscem, do którego mogą złożyć ciało lub prochy bliskiej osoby. Wykup miejsca to duży wydatek – od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych, nie mówiąc o kosztach nagrobka. Jego ceny są mocno zróżnicowane w zależności od rozmiaru, materiału, z którego jest wykonany, projektu, ale również lokalizacji zakładu kamieniarskiego, w którym zlecamy usługę.

Najbardziej przystępne i najpowszechniejsze są nagrobki granitowe. Za pojedynczy zapłacimy ok. 4−5 tys. zł, podwójny – 6,5−7,5 tys. zł. Do tego dochodzi koszt montażu rzędu 400−500 zł. Marmur jest znacznie droższy. Decydując się na ten szlachetniejszy materiał, możemy spodziewać się wydatku sięgającego kilkunastu tysięcy złotych. Trzeba również wiedzieć, że jeśli nie składamy urny do grobu, tylko do zbiorowego kolumbarium, to wykupienie w nim niszy również oznacza koszt od kilku do 10 tys. zł (na 20 lat).

Przebieg i oprawa ceremonii

To oczywiście zaledwie początek drogi – punkt wyjścia, aby planować przebieg ceremonii i czynić dalsze kroki związane z pogrzebem. Jeśli pogrzeb ma być tradycyjny, dochodzą koszty przygotowania ciała. Ponadto każdy dzień przechowywania zwłok lub urny w zakładzie to również koszt kilkudziesięciu złotych. Trzeba przy tym pamiętać, że w okresie pandemii terminy są dość odległe i koszt ten może być odczuwalny.

Zakład pogrzebowy doliczy sobie również koszt obsługi podczas uroczystości (wynajem karawanu i przewóz trumny lub urny, asysta podczas konduktu, usługi murarskie). Dodatkowo dochodzą koszty nekrologów (z rozwieszeniem lub bez), tabliczki na trumnę lub urnę, ew. obrazków rozdawanych uczestnikom pogrzebu z informacją o kwaterze, w której znajduje się grób. Warto przemyśleć, czy te elementy są niezbędne, choć w skali kosztów pogrzebu to już nieznaczne kwoty. Za dodatkową opłatą można zlecić pracownikom zakładu pogrzebowego uprzątnięcie grobu.

Podczas ustaleń z pracownikiem domu pogrzebowego zapewne padną również pytania o samą ceremonię. Warto zawczasu przemyśleć, jakie mamy wyobrażenie pożegnania bliskiej nam osoby, aby nie być zaskoczonym pytaniami o oprawę uroczystości. Zastanówmy się, czy chcemy wzbogacić ceremonię o oprawę muzyczną, a jeśli tak, to jaką: organistę, skrzypka, a może trębacza? Czy oprawa ma być ograniczona do ceremonii, czy ma towarzyszyć uczestnikom pogrzebu również przy grobie? Od pewnego czasu do oferty zakładów pogrzebowych włączane są także usługi fotograficzne oraz możliwość rejestracji wideo.

Kwiaty – mały ważny szczegół

Jeśli mowa o oprawie uroczystości, warto pomyśleć również o kwiatach. Czy chcemy zamówić małe wiązanki (100−300 zł), czy raczej okazałe wieńce (zwykle od 300 zł wzwyż)? Czy życzymy sobie stroik na trumnę lub przy urnie? Ceny zależą od rodzaju i liczby kwiatów oraz rozmiarów wieńca. Warto pomyśleć również o szarfie, pamiętając, że ta satynowa jest droższa niż plastikowa, ale prezentuje się bardziej elegancko. Poza kosztem weźmy pod uwagę treść, jaką chcemy na niej zamieścić. W przypadku bliskiej osoby zwykle piszemy bowiem coś więcej niż standardowe: „ostatnie pożegnanie”.

Pamiętajmy, że na pewno wygodniej jest zamówić kwiaty od razu w zakładzie pogrzebowym, ale firma jest jednak pośrednikiem, który wycenia również swoją usługę. Pytanie więc, czy wygoda idzie w parze z opłacalnością. Może warto zamówić kwiaty w kwiaciarni, najlepiej wyspecjalizowanej w kompozycjach pogrzebowych. Wtedy mamy gwarancję jakości i korzystnej ceny. Przy większej liczbie zamówień na pewno możemy liczyć na bezpłatną dostawę we wskazane miejsce.

Zasiłek pogrzebowy znacznie odciąża budżet

Pamiętajmy, że w przypadku płatnika ZUS rodzinie zmarłego przysługuje zasiłek pogrzebowy, który aktualnie wynosi 4 tys. zł. Koszt pogrzebu zapewne przekroczy tę kwotę, jednak jeśli ograniczymy cenę poszczególnych elementów, dopłata nie musi być duża. Wszystko zależy od naszego budżetu, oczekiwań lub woli zmarłego. W formalnościach związanych z zasiłkiem zwykle odciąża rodzinę dom pogrzebowy – pamiętajmy jedynie, aby na spotkanie związane z wszelkimi ustaleniami zabrać ze sobą oprócz aktu zgonu dowód ubezpieczenia zmarłego, np. legitymację emeryta.

Mariusz Sadowiak 

REKLAMA
ORGANIZACJA POGRZEBÓW

Organizujemy ceremonie pogrzebowe na terenie całej Polski.

KREMACJE

W celu spopielenia ciała osoby zmarłej oferujemy również kremacje.

OPRAWA FLORYSTYCZNA

Od wielu lat zajmujemy się również oprawą florystyczną ceremonii pogrzebowych.

TRANSPORT ZMARŁYCH

Proponujemy również transport zmarłego na terenie całej w Polski w wyznaczone przez Państwa miejsce.

Zakład pogrzebowy Memento Mori

 Nasz zakład pogrzebowy istnieje na rynku już od ponad 70 lat. Dzięki temu zyskaliśmy duże doświadczenie i zaufanie klientów. Mamy do zaoferowania Państwu szeroki zakres kompleksowych usług związanych z obsługą oraz oprawą pogrzebów. Nasi pracownicy wykazują się profesjonalizmem na najwyższym poziomie, przejmują na siebie wszelkie obowiązki, związane z formalnościami, aby odciążyć Państwa w tych trudnych chwilach. Świadczymy usługi w Bielsku Podlaski, Brańsku oraz Brukseli. Do wszystkich uroczystości podchodzimy indywidualnie, dbamy o elastyczność, aby dostosować się do wszelkich oczekiwań. Czynności pogrzebowe są przez Nas wykonywane z pełnym poszanowaniem Ciała tak, aby godnie pożegnać Zmarłego. Zakład pogrzebowy Memento Mori dba o godną uroczystość, chcemy, aby poczuli Państwo wsparcie oraz pożegnali Zmarłego w pięknej oprawie.

CEREMONIE POGRZEBOWE

Przy organizacji ceremonii pogrzebowej skupiamy się na wsparciu dla rodziny w tych trudnych chwilach. Jest to bardzo trudny moment, z którym ciężko jest się zmierzyć, dlatego ważne jest okazanie szacunku oraz troski. Tradycyjny pogrzeb w dalszym ciągu jest najczęściej wybieraną formą pochówku. Poszczególne ceremonie traktujemy wysoce indywidualnie, każdy z Państwa ma inne preferencje, jak i każdy Zmarły miał prawo do ostatniej woli którą należy uszanować. Starannie wszystko przygotowujemy oraz dbamy o najmniejsze szczegóły. Nie możemy pozwolić na jakikolwiek błędy. Na każdym etapie służymy Państwu pomocą, gdyby coś wymagało dodatkowego wyjaśnienia lub pomocy. Jesteśmy stale dostępnie i wysłuchamy każdej najmniejszej sprawy. Naszym celem jest ułatwienie przejścia przez ten wyjątkowo trudny okres.

Thai religious ritual for the cremation. The corpse in the coffin is burning in the cremate.

KREMACJE

Ostatnią wola naszych bliskich niekiedy jest pogrzeb urnowy. Jest to coraz bardziej popularna forma pochówku w Polsce. Zakład pogrzebowy Memento Mori oferuje Państwu także możliwość właśnie takich ceremonii. Cały proces kremacji nie jest skomplikowany, jednak mimo to wciąż wzbudza pewne wątpliwości. Warto zaznaczyć, że Kościół Katolicki dopuszcza możliwość skremowana zwłok, a cały proces jest w pełni ekologiczny. Trumna, w której spoczywa zmarły w trakcie spalenia jest wykonana z naturalnych i przyjaznych środowisku materiałów. Kremacja odbywa się przy zachowaniu odpowiedniego szacunku dla Zmarłego. Przed kremacją jest możliwość przeprowadzenia tradycyjnego pożegnania Zmarłego, a w samej ceremonii spalenia uczestniczyć. W razie jakichkolwiek pytań bądź wątpliwości służymy Państwu pomocą i dobrą radą.

OPRAWA FLORYSTYCZNA

Oprawy kwiatowe spotykane są na wielu uroczystościach, dodają one niesamowitego charakteru i wdzięku. To samo tyczy się ceremonii pogrzebowych, stanowią one niejako symbol pożegnania, pewien sposób podziękowania osobie zmarłej. Ten dzień powinien być piękny i godny zapamiętania, jako ostatnie wspomnienie o tych którzy już odeszli. Kwiaty nadają wysoce podniosłą atmosferę, w pewien sposób ocieplają wizerunek pogrzebu. Nasz zakład przygotowuje wieńce wkładając to całe serca, aby spełniły one Państwa oczekiwania. Oferujemy także możliwość wykończenia szarfą pogrzebową z wybranym napisem.

transport zmarlych do polski

TRUMNY, URNY, AKCESORIA

Nasz zakład oferuje także Państwu trumny, urny oraz inne potrzebne akcesoria pogrzebowe. Każdemu z Nas zależy, aby bliska osoba odeszła z godnością w co wlicza się także odpowiednia trumna czy też urna. Powinny one wyglądać schludnie i być odpowiednio wykonane, a przede wszystkim odpowiadać bliskim którzy podejmują o nich decyzję. Oferujemy szeroki wybór różnorodnych trumien oraz urny, wszystkie wykonane z najlepszych materiałów z wysoką dbałością o szczegóły. Jesteśmy pewni, że każdy z Państwa dostosuje produkt do wszelkich oczekiwań.

e-mail: biuro@mementomori.podlasie.pl tel: +48 509 251 831  ;  +48 501 788 113 (POL)
tel: +32 487103778 (BLG)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij