Menu
ceny trumien

Jakie są ceny trumien w Polsce? Co z innymi kosztami?

Czynności związane z organizacją pochówku bliskiej osoby nie należą do przyjemnych. Niestety -śmierć bliskiego to naturalna kolej rzeczy i warto wiedzieć, ile mniej więcej zapłacimy za usługi pogrzebowe, ile kosztuje trumna i czy zasiłek pogrzebowy wystarcza na pokrycie kosztów?

Ile wynosi zasiłek pogrzebowy w Polsce?

Ceny pochówku nieznacznie różnią się w zależności od tego, gdzie odbywa się pogrzeb. Niezależnie jednak od jego rodzaju, zasiłek, wypłacany przez ZUS, wynosi 4 tysiące złotych. Powyższa kwota może (ale nie musi) wystarczyć nam na pokrycie kosztów pogrzebu. A czy wystarczy?

Wszystko zależy od tego, jaką wybierzemy trumnę lub urnę, czy płacimy za kremację i jaka będzie oprawa pochówku? Wybór trumny to jeszcze nie wszystko – musimy pamiętać o usłudze przygotowania ciała przed pochówkiem, umycia, ubrania i ewentualnego wykonania makijażu. Za te wszystkie usługi zapłacimy około 250-350 złotych. Do tego dochodzi dochodzą koszty przechowania ciała zmarłej osoby w chłodni, czyli dodatkowe 100 zł. W zależności od cennika w konkretnej parafii płacimy również za mszę ( do około 1000 zł), dokonujemy także opłat w kancelarii parafialnej – około 500 zł. Szacuje się, że koszty organizacyjne pogrzebu mogą wynieść około 2 tysięcy złotych.

Zasiłek pogrzebowy otrzymuje osoba z rodziny zmarłego lub inna osoba, zajmująca się organizacją pochówku. Może to być również dom pomocy społecznej, gmina lub osoba prawna związku wyznaniowego czy kościoła.

Ceny trumien w Polsce

Ceny uzależnione są od rodzaju materiału, z jakiego wykonana jest trumna. Najczęściej wybierane są trumny sosnowe i znacznie od nich droższe dębowe. Trumny sosnowe dostępne są w odcieniach jasnego, miodowego i ciemnego brązu, a dębowe – od jasnego do bardzo ciemnego brązu. Dużym atutem dębu jest łatwość obróbki, co pozwala na oryginalne wykończenia i wzornictwo. Poza klasycznymi sosną i dębem, często wykonuje się trumny bukowe lub olchowe. Niektóre zakłady pogrzebowe mają w ofercie trumny metalowe bądź szklane. W Polsce, jeśli chodzi o materiał na trumnę, liderem pozostaje jednak drewno.

Cenę trumny mogą podnieść zdobienia, uchwyty z miedzi i mosiądzu, ornamenty i żłobienia, obicia satynowe, atłasowe, bądź aksamitne. Im bardziej ozdobna trumna, tym wyższa będzie jej cena. Wybór tradycyjnych trumien jest bardzo duży. Wybór trumny kremacyjnej jest znacznie prostszy z uwagi na to, że jest ona poddawana spaleniu razem z ciałem zmarłego i w tym przypadku nie ma mowy o ozdobach. Trumny kremacyjne wykonywane są z sosny lub kartonu.

Ceny trumien są mniej więcej podobne we wszystkich województwach. Za trumnę sosnową zapłacimy od około 800 do 1100 zł. Trumny dębowe są znacznie droższe. Wprawdzie ich cena jest uzależniona od rodzaju dębu, czy jest zdobiona czy prosta. Można znaleźć oferty prostych trumien dębowych już za około 1300 – 1700 zł, ale za ozdabianą trumnę dębową zapłacimy już od 3 do 4 tysięcy. Średnia cena zdobionych trumien dębowych to około 3500 zł. Ceny trumien kremacyjnych są znacznie niższe od tradycyjnych. Trumny kartonowe to najtańsza opcja, zaczynająca się od 150 zł. Nieco droższe będą trumny kremacyjne drewniane, bo tutaj musimy liczyć się z wydatkiem około 400-600 zł.

Jeżeli już jesteśmy przy kremacji, to warto wiedzieć, ile kosztuje urna, w której umieszczone zostaną prochy zmarłego. Nawet w przypadku ozdobnych urn ich ceny i tak będą dużo niższe od cen tradycyjnych trumien. Najprostsze urny do złożenia prochów w kolumbarium lub grobowcu kosztują około 250 zł, za bardziej ozdobne zapłacimy nawet do około 800 zł.

Ceny różnią się oczywiście w zależności od miasta i województwa. Oprócz cen trumien musimy brać jeszcze pod uwagę wieńce, wiązanki, czy choćby oprawę muzyczną ceremonii pogrzebowej – jeżeli decydujemy się na taką opcję. Opcja pochówku z kremacją wydaje się znacznie tańsza, niż tradycyjnej ceremonii i coraz więcej osób decyduje się na to rozwiązanie, jednak wciąż przeważają silnie zakorzenione w naszej kulturze pogrzeby tradycyjne.

EJ T

Jedna odpowiedź do “Jakie są ceny trumien w Polsce? Co z innymi kosztami?”

  1. Agata Wyszków pisze:

    Capitol to dobra firma.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij