Jak napisać kondolencje? Przykłady na okoliczność śmierci
Kondolencje powinny być delikatne oraz taktowne. Są one wyrazem żalu oraz ubolewania wobec osoby, która poniosła stratę. Z tego powodu powinny być one dobrze przemyślane, warto również znać parę elementarnych zasad dotyczących ich składania.
Zasady pisania kondolencji
Jeśli zamierzasz samodzielnie napisać kondolencje, pamiętaj o tym, że nie powinny być one zbyt długie. Z tego powodu waż każde zdanie i zastanów się dwa razy nad tym, czy na pewno jest ono potrzebne. Swoją wiadomością masz wesprzeć na duchu osobę, która zmaga się obecnie z dużym ciężarem, dlatego nie jest to miejsce na „potok myśli”.
Oto kilka zasad, o których warto pamiętać podczas pisania:
- W dobrym tonie jest napisanie kondolencji własnoręcznie. W dzisiejszych czasach często widzimy wersje drukowane, nie mają one jednak tak osobistego charakteru;
- Tak jak w przypadku listów, w prawym górnym rogu powinna znaleźć się data oraz nazwa miejscowości;
- Unikaj zdrobnień, słów potocznych. Kondolencje powinny bazować na słownictwie okolicznościowym;
- W liście nie wspominaj o ewentualnych nieporozumieniach między tobą a zmarłym. Używaj wyłącznie zwrotów pełnych szacunku;
Jak samemu napisać kondolencje?
Mając na uwadze powyższe wskazówki napisanie stosownego listu nie powinno sprawić ci większych trudności. Poniżej zamieszczamy standardowe elementy kondolencji.
- List zacznij od zwrotu grzecznościowego. Na przykład: Szanowny Panie Janie Kowalski;
- W pierwszym zdaniu zaznacz, że dowiedziałeś się o śmierci danej osoby, a następnie wyraź żal z powodu jej odejścia;
- W kilku zdaniach (pamiętaj, list nie powinien być długi!) opisz swoje wspomnienia związane ze zmarłym (o ile takowe posiadasz). Niech jednak będą to wyłącznie miłe rzeczy, które mogą poprawić nastrój adresatowi kondolencji;
- Następnym krokiem jest umieszczenie wyrazów współczucia bliskim zmarłego;
- Na koniec możesz zaznaczyć, że ofiarujesz swoje wsparcie w tym trudnym czasie. Nie wspominaj natomiast o wsparciu finansowym, ponieważ przyjęło się, że tego typu zdania są w złym tonie;
- List zakończ zwrotem: Z wyrazami szacunku, a następnie złóż swój podpis.
Przykładowe zwroty do użycia w kondolencjach
Jeśli nie wiesz, jakie zwroty grzecznościowe byłyby najbardziej odpowiednie, poniżej załączamy listę wyważonych formuł kondolencyjnych:
- Z ogromnym smutkiem dowiedzieliśmy się o śmierci XY. Współpracownikom, rodzinie i bliskim przesyłamy wyrazy szczerego współczucia i żalu
- Przesyłamy wyrazy szczerego żalu i współczucia z powodu śmierci XY
- Proszę przyjąć najszczersze kondolencje z powodu śmierci XY
- Niech nasz Pan błogosławi i pocieszy ciebie i twoją rodzinę w tym okresie smutku. Proszę przyjąć moje szczere kondolencje
- Nigdy nie zapomnę jego dobroci. Niech Bóg da mu wieczny odpoczynek, a rodzinie siłę do znoszenia wielkiego bólu
- Myślę o tobie w tym czasie. Proszę przyjąć moje najgłębsze kondolencje
Pamiętaj, że istotną kwestią jest to, kim jest dla ciebie osoba, której składasz kondolencje. Powinieneś innych zwrotów użyć pisząc do kolegi z pracy, a innych adresując list do bliskiej rodziny.
Absolutnie nie używaj zwrotów takich jak: „Szkoda, że zostałaś sama”, „pewnie zawalił ci się cały świat” – staraj się pokrzepić adresata listu, nie spraw, aby jego nastrój pogorszył się jeszcze bardziej.
Jeśli składamy oficjalne kondolencje, powinny one wyglądać mniej więcej w taki sposób:
Szanowna Pani,
Przesyłamy szczere wyrazy współczucia z powodu śmierci Pani męża.
Ta tragiczna wiadomość wstrząsnęła nami do głębi. Pani męża znaliśmy od wielu lat jako człowieka sympatycznego i godnego zaufania, zawsze można było na niego liczyć. Tacy ludzie nie zdarzają się często, są wyjątkowi i tym boleśniej odczuliśmy tę stratę.
Życzymy Pani wiele sił, aby znieść ten ból. Jeśli możemy w jakiś sposób pomóc, prosimy aby zwróciła się Pani do nas bez wahania.
Przesyłamy wyrazy serdecznego żalu i szczerego współczucia,
Jan i Anna Kowalscy
W przypadku kondolencji składanych z powodu śmierci rodzica mogą wyglądać następująco:
Drogi Panie Mateuszu Nowak,
Z głębokim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Pana ojca, Adama Nowaka.
Jestem bardzo zasmucony tą informacją. Odszedł od nas człowiek o wielkim sercu, oddany mąż i wspaniały ojciec. Znałem go od wielu lat i będzie on dla mnie na zawsze drogim przyjacielem. Jestem zaszczycony, że mogłem spędzić z nim tak wiele dobrych chwil.
Proszę przyjąć z mojej strony wyrazy głębokiego współczucia. Jeśli mogę Panu jakoś pomóc w tych trudnych chwilach, proszę o wiadomość.
Z wyrazami szacunku,
Jan Kowalski
Dodaj komentarz