Menu
Ile kosztuje pogrzeb

Ile kosztuje pogrzeb? Jak zmienił się cennik w 2021 roku?

Choć nam wszystkim pogrzeb kojarzy się ze smutną i przykrą uroczystością, większość z nas będzie musiała się kiedyś zająć jego organizacją. Z tego powodu przygotowaliśmy artykuł, w którym opisujemy związane z nim koszty.

Ile kosztuje pogrzeb – tradycyjny pochówek

Koszty przeważnie oscylują wokół wysokości zasiłku pogrzebowego, a więc około 4000 złotych. Dużą rolę odgrywają jednak konkretne usługi oraz region Polski, w którym dojdzie do pochówku.

W ramach tak zwanych usług podstawowych mieści się odbiór zwłok oraz przewóz do chłodni; przygotowanie ciała do pochówku; przechowanie ciała w chłodni do pochówku; organizacja pogrzebu. Te czynności kosztują zazwyczaj od tysiąca do półtora tysiąca złotych.

Kolejnym wydatkiem jest trumna – w tym przypadku ceny najczęściej wahają się od 750 do 1000 złotych. Chyba że zdecydujemy się na trumnę dębową, wówczas musimy liczyć się z wydatkiem nawet 4000 złotych. Dodatkowo niektórzy decydują się na oprawę fotograficzną. Do tego powinniśmy doliczyć cenę kwiatów oraz opłatę cmentarną.

Ile kosztuje pogrzeb – kremacja zwłok

Niektórzy decydują się na kremację zwłok, która wiąże się z wydatkami innego rodzaju. Przeważnie cena kremacji mieści się w przedziale cenowym od 600 do 800 złotych. Pamiętajmy jednak o tym, że w stolicy ceny mogą okazać się jeszcze wyższe.

Kolejnym wydatkiem jest organizacja pochówku. Musimy liczyć się z tym, że ceny rozpoczną się od 1650 zł (w przypadku mniejszych miejscowości). Trudne w wycenie są tak zwane usługi dodatkowe. Oprawa muzyczna może kosztować nawet około 500 złotych, jednak ceny w małych miastach potrafią być nawet parokrotnie niższe.

Pamiętajmy również o opłatach kancelaryjnych oraz opłacie za mszę. W tym wypadku ceny zależą jednak od parafii. Jednak i tutaj sprawdzają się podobne zasady – większe miasta to najczęściej wyższe stawki.

Koszty pogrzebu mniejsze w 2021 roku?

Niestety liczba pochówków w Polsce w ciągu ostatniego roku znacząco wzrosła. Oznacza to, że usługi pogrzebowe mają więcej pracy niż kiedykolwiek wcześniej. Nie oznacza to jednak, że ich zarobki poszły do góry.

Polacy w ubiegłym roku często musieli opłakiwać stratę swoich bliskich. Pandemia sprawiła jednak, że wielu z nas zaczęło ostrożniej wydawać pieniądze i wszędzie szukaliśmy oszczędności. Jak pokazują statystyki, tyczyło się to także branży pogrzebowej. W niektórych przypadkach wybierano jedne z najtańszych trumien, a z powodów obowiązujących restrykcji rezygnowano z uroczystej oprawy pogrzebu.

Jak informuje sama branża funeralna – obecny rok nie przełożył się na finansową hossę. Co więcej, pojawiły się spore problemy dotyczące dostaw nie tylko trumien, ale i innych akcesoriów pogrzebowych. W tej chwili realizacja niektórych zamówień zajmuje nawet kilka miesięcy, przez co oferta branży pogrzebowej jest uboższa.

Zyskowność i dochodowość wcale nie jest ogromna, mieliśmy znacznie więcej pracy, przy dużo skromniejszych, a przez to tańszych uroczystościach. Z drugiej strony wzrosły nasze koszty, choćby z uwagi na konieczność sprostania wymogom sanitarnym. Przy czym ceny materiałów i środków ochrony osobistej wzrosły nawet o 300 proc., co stanowi dla nas znaczące obciążenie – powiedział w rozmowie z Business Insiderem Robert Czyżak, prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej.

Choć koszty pogrzebu w 2021 nie uległy większym zmianom, Polacy wydają na pochówek zdecydowanie mniej. Na chwilę obecną ciężko jest prognozować, kiedy sytuacja ulegnie zmianie. Obecnie w dalszym ciągu nie wiemy, jak długo na nasze życie wpływ będzie miała pandemia.

Można więc przyjąć, że aktualnie koszt pogrzebu mieści się w 4000 złotych. Jest więc to kwota, jaką wypłaca ZUS w ramach zasiłku pogrzebowego. Pamiętajmy jednak, że jeśli jednak zdecydujemy się na droższą trumnę oraz dodatkowe usługi, wówczas cena może wzrosnąć nawet i dwukrotnie. W tym wypadku wszystko zależy od naszych preferencji oraz naturalnie budżetu.

Andrzej Dworzański

 

REKLAMA

Stosowanie usługi oferowanej przez FTHU CAPITOL ROBERT CZYŻAK oznacza dwie podstawowe korzyści:

Finansowe

Polegające na uwolnieniu zamrożonych środków finansowych i poprawie płynności finansowej przedsiębiorstwa

Handlowe

Polegające na większej elastyczności w kontaktach handlowych i zwiększeniu sprzedaży.

Korzystając z naszego systemu pozyskanie nowych klientów może być łatwiejsze dzięki zaproponowaniu korzystnej formy i terminów płatności. Z kolei płacąc szybciej dostawcom, przedsiębiorca może często liczyć na atrakcyjne rabaty. W ten sposób słaba strona firmy może łatwo zmienić się w przewagę rynkową.

Zaletą naszej usługi jest możliwość znacznego zwiększenia obrotów przedsiębiorstwa. Uruchomienie współpracy powoduje wpływ gotówki natychmiast po dokonaniu sprzedaży i możliwość jej zaangażowania do wykreowania nowej sprzedaży bez okresu oczekiwania na zapłatę przez ZUS od kilkunastu a czasami nawet kilkudziesięciu dni. Pozwala to na efektywniejsze wykorzystanie potencjału firmy, zwiększenie sprzedaży, a w konsekwencji zysku.

Ponadto nasza usługa w przeciwieństwie do kredytu obrotowego nie zwiększa zadłużenia firmy, ale poprawia zdolność kredytową, którą można wykorzystać na finansowanie inwestycji.

kontakt:

F.T.H.U. CAPITOL Robert Czyżak
ul. Pułtuska 177
07-200 Wyszków

Jedna odpowiedź do “Ile kosztuje pogrzeb? Jak zmienił się cennik w 2021 roku?”

  1. Barbara pisze:

    Ja w 2019 na wszystko wydałam 11000

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij