Menu
Florystyka funeralna

Florystyka funeralna

Groby naszych bliskich to miejsce zadumy i refleksji. To właśnie tutaj wspominamy krewnych, którzy odeszli, przypominamy sobie wspólnie spędzone chwile. Aby upamiętnić bliskich zmarłych, warto starannie udekorować miejsce ich spoczynku. Przydadzą się znicze i kwiaty, które są symbolem szacunku, wdzięczności, miłości i żalu po odejściu bliskiej osoby.

Florystyka funeralna – trendy w 2021 r.

Florystyka funeralna wiąże się  z uroczystościami pogrzebowymi oraz całorocznym ozdabianiem grobów. Obejmuje zarówno dekoracje  trumien, urn i grobów. Trendy we florystyce funeralnej zmieniają się bardzo powoli. Wiele osób przyzwyczajonych jest do klasycznych, stonowanych wieńców i bukietów, które zdobią groby bliskich. Nadal popularne są klasyczne wieńce, które najczęściej przynoszone są na uroczystości pogrzebowe. Modne są również wianuszki, kwiatowe serca, kompozycje na floretach, krzyże, ringi oraz girlandy. W tym roku dużą popularnością się cieszą się kompozycje w naczyniach, które z powodzeniem mogą zdobić groby przez cały rok. Kolory kwiatów są w dalszym ciągu uzależnione od wieku zmarłego, choć coraz częściej odchodzi się od tego trendu. W polskiej tradycji przyjęło się, że im zmarła osoba była starsza, tym kwiaty na grób powinny być ciemniejsze. W przypadku dzieci wybiera się dekoracje białe lub w pastelowe, które symbolizują łagodność, czystość i niewinność. W 2021 roku bardzo modne są jasne kolory ziemi, a także jesienne żółcie, czerwienie, fiolety oraz kolor czarny, który stanowi dodatek do innych kolorów kwiatów. Z kształtów dużym zainteresowaniem cieszą się podłużne wiązanki oraz ringi, czyli okrągłe wieńce. Wiele osób wybiera również eleganckie kompozycje do wazonu.

Nowoczesne rozwiązania w florystyce funeralnej

Coraz więcej osób decyduje się na bardziej nowoczesne rozwiązania i wybiera kompozycje nagrobne w żywych kolorach, często spersonalizowane i odzwierciedlające charakter zmarłego. Kolor wiązanki można dobrać nie tylko do wieku zmarłego, ale również do jego charakteru. Osoby, które były pełne energii, żywiołowe, można upamiętnić przez wiązanki w jaskrawych, często kontrastowych kolorach. Dużym powodzeniem cieszy się połączenie czerwieni z żółcią czy purpurą, a także bukiety w barwach jasnej czerwieni, pomarańczy czy błękitu. Wiązanka może być ułożona asymetrycznie. Dla zmarłego, który był osobą ciepłą i łagodną można wybrać kwiaty, które będą odzwierciadlały jego charakter. W tym wypadku sprawdza się miękkie, okrągłe kształty oraz ciepłe, jasne kolory np. beż, róż czy ecru. Modne są wiązanki, które nawiązują do hobby czy zawodu zmarłego, mają wpleciony przedmiot, który się z tym wiąże.

Jakie kwiaty wybrać na grób?

Wybór kwiatów na grób powinien być uzależniony od kilku czynników. Ważne są relacje, jakie łączyły nas ze zmarłym, nasze preferencje oraz możliwości finansowe. Należy wziąć pod uwagę porę roku, a także charakter i upodobania zmarłej osoby. Wybierając kwiaty, można wykorzystać jej ulubione motywy, kolory czy wybrać gatunki, które kochała. Niezmiennie we florystce funeralnej dominują chryzantemy, kalie, róże i goździki, modne są również mieczyki, lilie i storczyki. W tym roku dużą popularnością w branży cieszą się wiązanki z kocanek ogrodowych, zatrwianów, szarłatów, wiekuistek czy krwawników. Bardzo modny jest trend ekologiczny, w którym dominują naturalne dodatki tj. mech, kora, szyszki, orzechy, gałęzie, owoce dzikiej róży czy jarzębiny, które podkreślają subtelność kompozycji. Świetnie wyglądają również kwiatostany traw oraz kwiaty zatrwianu tatarskiego, które tworzą wokół roślin delikatną mgiełkę. Pojawiły się również całkowicie ekologiczne stroiki, wykonane wyłącznie z suszonych kwiatów i naturalnych dekoracji.

Na co zwracać uwagę dekorując grób?

Dekoracja grobu powinna być dokładnie przemyślana i dopasowana do miejsca oraz panujących warunków atmosferycznych. Wybierając kwiaty, należy zwrócić uwagę na ich trwałość, estetykę oraz świeżość. Aby grób przez cały rok wyglądał dostojnie, można zdecydować się na iglaki, wiecznie zielony bukszpan czy barwinek pospolity, który kwietnia nadaje się do wytyczenia ścieżek czy zrobienia obwódki grobu. W okresie jesiennym świetnie sprawdzą się wielobarwne wrzosy, astry, chryzantemy, które są trwałe, kwitną aż do nadejścia pierwszych mrozów. Chryzantemy sprawdzą się zarówno w doniczkach, jak i wazonie. Można wybrać odmiany wielokwiatowe, jak i drobnokwiatowe, które wyróżniają się kształtem, pokrojem i wysokością. Do wazonu sprawdzą się kalle, goździki, gerbery oraz jesienne odmiany róż, które są odporne na niskie temperatury. W okresie wiosennym możemy zadbać o dekoracje, które będą symbolizować odradzającą się przyrodę. Dobrze sprawdzą się rośliny w kolorach bieli, żółci, zieleni i błękitów. Groby możemy ozdobić prymulkami, stokrotkami, floksami czy pierwiosnkami. Latem na grobach można ustawić mieczyki, nachyłki czy wielobarwne gerbery.

Aby grób wyglądał elegancko, należy pamiętać o regularnej pielęgnacji kwiatów. Rośliny doniczkowe należy podlewać, a ciętym regularnie zmieniać wodę oraz usunąć dolne liście. Bardzo dobrze sprawdzi się gąbka florystyczna, którą możemy umieścić w wazonie. Istotnym elementem jest jakość doniczek i wazonów. Powinny być ciężkie i stabilne, np. kamienne lub ceramiczne, ponieważ w innym wypadku zostaną przewrócone przez wiatr. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij