Czym jest faktoring cichy i jak działa w praktyce?
Faktoring cichy, zwany również tajnym, ukrytym, niejawnym. Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, to być może spotkałeś się z takim pojęciem w trakcie rozmowy z kolegą z innej branży. Jeżeli nie, to ten tekst jest właśnie dla ciebie. Poniżej wyjaśniamy, czym jest factoring cichy i jak działa w praktyce.
Prowadzenie biznesu to ciężki kawałek chleba. Zwłaszcza w ostatnich latach, które wywróciły do góry nogami życie nie jednego przedsiębiorcy. Pandemia koronawirusa i związany z nią lockdown, agresja Rosji na Ukrainę oraz głoszony przez ekspertów kryzys energetyczny – wszystko to sprawia, że wiele firm musiało mierzyć się z wieloma problemami, z których najgorszym były problemy z wypłacalnością. Nie musimy tłumaczyć, czym grozi brak płynności finansowej w firmie. Stąd już krótka droga do ogłoszenia upadłości i utraty dorobku całego życia. Na szczęście przejściowy kryzys w firmie nie musi być prowodyrem najczarniejszego scenariusza. Jedną z opcji na jego przezwyciężenie jest faktoring cichy.
Faktoring cichy – czym jest?
Co jest najważniejsze w kontaktach biznesowych? Terminowość dokonywania wpłat. Wywodząca się z prawa rzymskiego zasada mówi, że „Pacta sunt servanda”, co w tłumaczeniu oznacza, że „umów należy dotrzymywać”. I właśnie tym, w dużym uproszczeniu jest faktoring cichy – pomocną ręką dla tych, którzy z różnych względów nie mogą dotrzymać umów. Ale po kolei.
Problemy finansowe mogą dotknąć każdej firmy. Za kilka dni musisz zapłacić kontrahentowi dużą sumę, ale jej nie masz, bo twój klient spóźnia się z opłaceniem faktury? To sytuacja, która jest doskonale znana niemal każdemu przedsiębiorcy. Co robić, by wyjść z twarzą i nie przejmować się niesłownym klientem? Odpowiedzią jest faktoring cichy. To nic innego jak swego rodzaju „pożyczka” (zewnętrzne finansowanie) o której nikt nie wie, zwłaszcza nasz kontrahent.
Faktoring cichy – jak działa?
Sposób działania faktoringu cichego jest banalny i można opisać go w kilku krokach. Na początku jesteś ty i twoja faktura, którą musisz opłacić. Nie masz niestety na to środków, więc korzystasz z usług firmy, która oferuje usługę faktoringu cichego (nazwijmy ją ABC). ABC przesyła ci natychmiast pieniądze, dzięki czemu możesz uregulować należność kontrahentowi. Gdy tylko na twoim koncie pojawią się środki od spóźnionych klientów, opłacasz firmę ABC. A co najważniejsze, twój kontrahent nie jest informowany o finansowaniu faktury, czyli dokonaniu tzw. cichej cesji wierzytelności.
Faktoring cichy – dla kogo?
Czy faktoring cichy jest dla każdego? Jak najbardziej. Nie ma ograniczeń w korzystaniu z tej opcji. Szczególnie polecana jest jednak w kilku przypadkach. Kiedy korzystać z faktoringu?
- wystawiasz faktury z odroczonym terminem płatności;
- musisz ze swojej kieszeni inwestować w materiały niezbędne do wykonania zlecenia;
- współpraca z kontrahentem trwa kilka miesięcy, ale zapłata następuje dopiero po wykonaniu całości prac;
- chcesz utrzymać pozytywne relacje z kontrahentami;
- chcesz zachować płynność finansową i budować wizerunek rzetelnego partnera w biznesie;
- działasz w branży, w której opóźnienia w opłacie faktur są codziennością;
- masz wielu pracowników, którzy czekają na swoje wypłaty.
Dodaj komentarz